Stikliniai pastatai – technologinės pažangos simbolis

2018.01.16

Lietuvoje sparčiai vystantis urbanizacijai, didžiuosiuose šalies miestuose vienas po kito kyla vis šiuolaikiškesni pastatai. Dažno jų fasadai – stikliniai: suteikia savitą architektūrinį veidą, įneša naujumo pojūtį. Visgi informacijos apie stiklinius pastatus stoka dažnai lemia nepasitikėjimą ir mitus, kuriuos nesunku griauti atskleidžiant naujausių technologijų teikiamus privalumus.

Pasak didelę patirtį turinčio architekto Edgaro Neniškio, pastatų stiklo fasadais istorija pasaulyje jau perkopė šimtmetį. Metalo ir stiklo konstrukcijos kuriant pastatų fasadus imtos naudoti dar XIX amžiuje, pirmieji tokie gyvenamosios paskirties pastatai pastatyti dar XX amžiaus pradžioje.

„Pagrindinė tokio architektūrinio sprendinio užduotis – maksimaliai „įleisti“ šviesą į pastato vidų, taip pat išnaudoti atspindžio stikle efektą, taip savotiškai „ištirpinant“ pastatą aplinkoje. Dėl naudojamų išlengvintų konstrukcijų, stiklo fasado pastatams nesunku suteikti iš esmės bet kokią įmanomą formą“, – sako E. Neniškis ir priduria, kad dienos šviesa daro didelę įtaką siekiant geresnės gyvenimo kokybės.

Tuo tarpu bendrovės „KG Constructions“ tiekimo direktoriaus Audriaus Guzikausko teigimu, pagrindinis išskirtinumas, kurį leidžia pasiekti stikliniai fasadai, yra galimybė sukurti išskirtinę architektūrą. „Ar tai būtų verslui skirtas, ar gyvenamojo tipo pastatas, mūsų įmonė kiekvienam projektui kuria ir pritaiko savitą, dažnais atvejais net ir analogų neturinčią sistemą bei išskirtinius aliuminio-stiklo gaminius“, – savo darbo užkulisius atskleidžia A. Guzikauskas.

Direktoriaus teigimu, gamintojai nuolat patenkina net įnoringiausius projektuotojų norus, kiekvienas statinys kuriamas sekant naujausius technologinius išradimus. Rezultate, kiekvienas naujas pastatas yra naujausių mokslinių pasiekimų įamžinimas.

Kaskart nauji sprendimai

Specialistų teigimu, nepaprastai svarbu sekti, kas ir kaip kuria gyvenamą, poilsio ar darbinę aplinką. Juk žmonės dieną, kai saulė zenite, dirba, o ilsisi vakare, kai saulė paišo spalvas horizonte.

„Pavyzdžiui, prabangių apartamentų komplekso „#Tower“ Vilniuje projektui aliuminio-stiklo fasadus ir konstrukcijas gaminome bei surinkome „KG Constructions“ gamykloje, o į statybų aikštelę pristatėme jau visiškai montavimui paruoštus elementus. „KG Constructions“ kartu su Vokietijos projektavimo biuru sukūrė ir panaudojo vokiečių tiekėjo „Schüco“ sistemą. Tokie sprendimai leido mums įgyti kokybinį pranašumą bei pasiekti rezultatą kur kas greičiau“, – pasakoja A. Guzikauskas.

Tuo tarpu apie „#Tower“ kūrėjų darbą kalbantis E. Neniškis tikina, kad architekto Vlado Treinio suprojektuotas kompleksas idealiai iliustruoja stiklo fasadų pastatų galimybes: „Pasirinkta lenkta, kylančios kreivės kompozicija leidžia maksimaliai išeksponuoti namo gyventojams istorinę miesto panoramą, tuo pačiu maksimaliai insoliuoti patalpas. Autoriaus pasiūlyta iki pat grindų besitęsianti, lenkto stiklo plokštuma sukuria patalpose begalinės erdvės efektą. Tačiau tokia stiklo gausa nesumenkina fasado šiluminės ir garsinės varžų, nes naudojama specialios konstrukcijos, išskirtinių savybių fasadinio stiklo sistema.“

Privalumų – eilė

Tiek biurų nuomininkai, tiek gyvenamų patalpų savininkai sutaria dėl išskirtinio stiklinių fasadų sukuriamo erdvės pojūčio. Papildomi sprendimai nesunkiai sukuria jaukumo ir net intymumo jausmą.

„Kadangi „#Tower“ pastatas yra vienas aukščiausių Lietuvos aukštuminių statinių, jo aliuminio-stiklo konstrukcijų plotas siekia net 11.000 kv. metrų. Nesunku įsivaizduoti, jog per nestandartinio dydžio langus atsiveria nepaprasto grožio vaizdai, kurie ir sukuria didžiausią pridėtinę vertę šiam projektui. Būdamas vienu aukščiausių šalies pastatų, aliuminio-stiklo plotas suteikia maksimalų sąlytį su pastatą supančiu miestu. Tai vienas iš aibės neginčytinų išskirtinumų naujų projektų gausoje“, – sako A. Guzikauskas.

Tuo tarpu pasak E. Neniškio, nors stiklas yra sunki medžiaga, jos panaudojimas pastatų fasadams suteikia jiems lengvumo ir dinamiškumo. Efektyvus naudojamų medžiagų savybių pritaikymas tausoja aplinką.

„Visų pirma, jaučiamas didelis žmonių noras matyti aplinką, tapti jos dalimi. Ar gyventum ant ežero kranto, ar aukštai virš miesto, norisi tai jausti, turėti galimybę rinktis. Tuo pačiu tai būdas efektyviai naudoti išteklius, lengvinti statybines konstrukcijas, spartinti statybos tempus, palikti galimybę lengvai keistis, jei atsiranda toks poreikis. Šiuolaikiniai stiklo fasadai jau gali ne tik saugoti nuo saulės, bet ir naudoti ją elektros energijos gamybai, taip mažinant aplinkos taršą ir panašiai“, – paaiškina E. Neniškis.

Saugu ir patogu

Stiklo fasadų panaudojimas statant didžiausius saugumo reikalavimus keliančius pastatus seniai įrodė, kad pavojai tik menami.

„Naudojant patikimas sistemas, kokybiškas medžiagas ir atliekant darbus tinkamai, neturėtų būti jokių abejonių dėl pastato sandarumo ar patikimumo. Pavyzdžiui, prieš pradedant „#Tower“ montavimo darbus, buvo pasirinktas natūralaus dydžio fasado fragmentas, kuris buvo testuojamas akredituotoje „Schüco“ laboratorijoje. Atlikome sandarumo (oro ir vandens), garso izoliacijos, vėjo ir kitokius bandymus. Tokio tipo fasadams „KG Constructions“ suteikia 10 metų garantiją“, – sako A. Guzikauskas.

Savo ruožtu E. Neniškis paaiškina, kad stiklo fasado pastatų laikančiosios konstrukcijos yra gaminamos iš pačių tvirčiausių medžiagų: gelžbetonio, plieno. Stiklo fasadų gamyba netoleruoja kompromisų, todėl retai išgirsite apie su jų kokybe susijusias bėdas. Technologinis progresas ir investicijos kuriant naujus produktus reikalauja besąlygiško pasitikėjimo technologijų ateitimi.

„Kaip minėta, stiklo fasadų pastatų istorija jau siekia šimtmetį, todėl per tokį laiką buvo gerokai patobulintos pačios sistemos, jų efektyvumas. Šiuolaikiniai stiklo fasadai projektuojami specialiuose stenduose, jie turi atlaikyti žemės drebėjimus, uraganus, gaisrus. Ne veltui sukurti stiklai, kurie naudojami kosminiuose laivuose, povandeniniuose laivuose, atsparūs kulkoms ir panašiai. Todėl sertifikuotos ir tinkamai sumontuotos sistemos yra patikimos ir ilgaamžės“, – patikina.

Nepagrįsta ir baimė gyventi kaitroje. „#Tower“ pastatui parinkti stiklai atitinka visus projekto techninius parametrus, suderintus dar prieš įgyvendinant šį projektą. Visi rodikliai yra patvirtinti ir užtikrina, kad pastatas neperkaistų vasarą, o žiemą neeikvotų energijos. Stiklo paketai sulaiko 70 proc. saulės energijos, todėl patalpoms tikrai negrės perkaitimas. Stiklo sistemos atlieka ir reguliavimo funkciją, praleidžia tiek šilumos ir šviesos, kiek reikia sukurti komfortabilioms gyvenimo sąlygoms. Gyvename XXI amžiuje, todėl ir statybinės medžiagos yra sudėtingesnės nei akmuo ar molis“, – sako A. Guzikauskas.

Plačiau: https://www.vz.lt/nekilnojamasis-turtas-statyba/2018/01/16/stikliniai-pastatai–technologines-pazangos-simbolis#ixzz54LMKGh55